Ks. Konstanty Rafał Łysanowicz
Syn Filipa i Rozali z d. Guz. Urodzony 3 października 1891 r. w Kocku. Po nauce w Kocku i Lublinie został przyjęty do seminarium lubelskiego, które ukończył mając 22 lata w 1913 r. Rok później został wyświęcony na kapłana. Pierwszą jego parafią było Sadowne gdzie wcześniej pomagał w katechizacji i pracy kancelaryjnej. Będąc tam wikariuszem został mianowany administratorem parafii Prostyń podczas choroby ks. Wiktora Kamińskiego i po jego śmierci . Z Sadownego poszedł na nowoerygowaną parafię Życzyn (1920 - 25) . W 1922 r. wstąpił do "Związku Misyjnego Kleru" . Drugie jego probostwo było w Sobieszynie (1925 - 32). (W 1929 r podczas Kongresu Eucharystycznego w Siedlcach miał kazanie o znaczeniu i pożytkach należenia do bractwa Najświętszego Sakramentu, co rzuca nieco światła na jego duchowość) . Po Sobieszynie był proboszczem w Rykach i dziekanem dekanatu stężyckiego (1932 - 47). W dowód uznania za swą pracę został mianowany kanonikiem ad instar. Przez swą bezkompromisową postawę naraził się hitlerowcom, i przez dwa miesiące przebywał w areszcie w więzieniu lubelskim na Zamku (4 X - 5 XII 1940 r.) . To zniszczyło jego zdrowie i w 1947 r. został na swą prośbę przeniesiony na mniejszą parafię w Suchożebrach gdzie był jednocześnie dziekanem dekanatu suchożebrskiego. Zmarł 27 sierpnia 1963 r. w 72 r. życia i 49 kapłaństwa. W pogrzebie, któremu przewodniczył ks. bp Wacław Skomorucha wzięło udział ok. 70 księży .