Szukamy odpowiedzi:

1. Określanie dat i opisów dokonuję głównie dopasowując stan kościoła i innych obiektów do wspomnień i zapisów archiwalnych. Tu wyjaśniam w jaki sposób.
  2. Kiedy Życzyn i Wola Życka z parafii Stężyca "przeszły" do parafii Korytnica (wg map nastąpiło to w połowie XVI wieku)?
  3. W lustracji województwa sandomierskiego 1789 rok zapisano, że Życzyn, Wola Życzyńska, Kozice i Komory należą do parafii Korytnicy, a Podebłucie (oryginalna pisownia) czyli wieś Basin do parafii Brzeziny, ale dziesięcina z Życzyna, Woli Życzyńskiej, Komór i Podebłucia oddawana jest alternatą (na zmianę co drugi rok, prawdopodobnie w wyniku sporu) do Samogoszczy i do Gołębia, a ze wsi Kozice do Korytnicy, dlaczego? Oddawanie dziesięciny do Samogoszczy mogłaby wytłumaczyć jakaś czasowa przynależność do tej parafii, ale  do Gołębia raczej nie należeliśmy, bo dzieli nas starsza parafia Stężyca.