Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim 

klikając w nazwę przejdziesz na stronę zgromadzenia

 

Zgromadzenie Sióstr Albertynek 14 listopada 1922 roku za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. Brata Alberta przejęło w Życzynie posiadłość: 13 ha ziemi z budynkami od Towarzystwa Praktycznego Wykształcenia Kobiet.

Wcześniej właścicielem majątku Życzyn był Władysław Gilewicz syn Antoniego (kupił w 1900 roku od Michała Ostrowskiego),jego synowie: Zdzisław i Bogdan rozparcelowali ziemię w latach 1919-20(???). Dwór przyległościami kupiła Leszczyńska Jadwiga Teresa i założyła w nim własną szkołę gospodarstwa domowego dla kobiet, pełniąc funkcję kierownika. W 1922 r. sprzedała gospodarstwo siostrom albertynkom (?), a za uzyskane pieniądze kupiła część domu w Zakopanem i dworek w Krotoszynie. Do Krotoszyna przeniosła szkołę gospodarczą dla dziewcząt, w 1931r, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Link do jej życiorysu.

Posługę w Życzynie objęły trzy siostry, dając schronienie osobom biednym, bezdomnym i potrzebującym pomocy.

 15 października 1924 roku posługę w ówczesnym Przytułku p.n. Brata Alberta pelniły siostry: Veronica, Magdalena, Theodosia, Esehiela, Venceslava, Bonaventura, Gertrudis (imiona zapisane po łacinie).

9 kwietnia 1926 roku siostry dokupiły przyległą działkę o powierzchni 6 ha od Wawrzyńca Krzyżanowskiego.

 

 1 grudnia 1931 roku swoją działalność w Życzynie prowadziły siostry: Chryzostoma Rydlówna-przełożona, Leonarda Cibałówna, Teresa Orłosiówna, Kunegunda Silkowska, Aniela Marczukówna, Władysława Kodemówna, Urszula Tyczanka, Jakobina Walczakówna, Wacława Czarneńka, Beatrycza Przybylska, Samuela Zabłotnia, Perpetua Kosówna, Klotylda Sucha, Marcela Mazurówna, Weronika Dziurzanka, Marja Kotasówna.

W czasie okupacji niemieckiej siostry albertynki z Życzyna ukrywały żydowską dziewczynkę, przyszłą pisarkę i dziennkarkę Hannę Krall.

Opiekowały się dziećmi z zamojszczyzny, które zostały wykupione od pilnujących je niemieckich żołnierzy za 500 marek. Pieniądze zostały zebrane wśród okolicznych mieszkańców na wykup dzieci z wagonu towarowego, który stał na stacji w Życzynie. W środku było 80 dzieci, przeżyło 34.

Okres okupacji hitlerowskiej i sowieckiej przedstawiam na tej stronie.

 

"Wędrówka" wokół dworu

Gospodarstwo

Osiołek w latach sześćdziesiątych swym donośnym głosem budził cała okolicę
Osiołek w latach sześćdziesiątych swym donośnym głosem budził cała okolicę

50 lecie domu zakonnego w Życzynie 1972 rok

DPS w Życzynie - pokaz treningu gołębi akrobatycznych

Na tej stronie internetowej znajdziesz więcej informacji o gołębiach akrobatycznych.